HAIR STRAIGHTENER LED TITANIO 4D
67,90 €
The LED Titanio 4D Straightener provides your hair with even heat distribution, anti-frizz effect, and deep cleaning thanks to ozone technology.
In stock
Manual:
The Hair straightener LED Titanio 4D is designed to meet the needs of those who want to effectively and safely care for difficult, treated, and colored hair. With its polished titanium-coated plates, this straightener ensures even heat distribution, protecting the hair from damage caused by changes in temperature.
Titanium, known for its release of infrared heat and negative ions, dries the hair from the inside out, sealing the cuticles and eliminating frizz while maintaining the hair’s natural hydration. The 4D technology of this straightener emits ozone, a powerful antibacterial agent that deeply cleanses the scalp, helping to keep it healthy and free from impurities.
The wide 120mm plates and rounded design allow for easy and precise styling of curly or straight looks on thick and voluminous hair. To ensure maximum convenience and safety, the straightener features an auto-shutoff function after 60 minutes and a 3-meter cord with a hook, providing maximum flexibility during use.
Discover the LED Titanium 4D Straightener to achieve perfectly smooth, shiny, and well-cared-for hair effortlessly and with the assurance of a professional treatment right at home.
| Tecnology | 4D Ultra Ozone Ion ,Nano Silver |
|---|---|
| Desired effect | Anti frizz ,Curly hair ,Protection ,Shine ,Straight hair |
| Die coating | Titanium |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Temperature | From 130° to 230°C |
| Tilting switchboard | Yes |
| Die size | 120 x 30 mm |
| Rounded design | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Weight without cable | 240 g |
| Voltage range | 100-240V~ |



