HAIR STRAIGHTENER G-STYLE OXY-ACTIVE IHT
99,90 €
G-Style Oxy Active IHT allows you to obtain straight hair in one stroke and enhances the shine of the hair, eliminating frizz.
In stock
Manual:
Everyone wants to achieve perfect, effortless locks and the top-of-the-line G-Style professional hair straightener is here to help. Equipped with the innovative Oxy-Active technology, that allows you to achieve the Color Lock effect, that makes hair color last longer, and the enhancement of the hair’s natural shine thanks to the action of active oxygen that acts as a powerful anti-bacterial and deeply cleanses the scalp. The negative ions reconstruct the outer layers of the hair,
| Professional | Yes |
|---|---|
| Desired effect | Anti frizz ,Shine ,Straight hair |
| Tecnology | Oxy-Active ,IHT ,Ion Plus ,Nano Silver |
| Temperature regulation | Yes |
| Temperature | From 150° to 230°C |
| Display | LCD |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Die coating | Silk-Chrome |
| Tilting switchboard | Yes |
| Rounded design | Yes |
| Non-slip handle | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Cable with hook | Yes |
| Weight without cable | 260 g |
| Voltage range | 220-240V~ |



