HAIR STRAIGHTENER X-WIDE DIGITAL TITANIO 4D
55,50 € Original price was: 55,50 €.47,20 €Current price is: 47,20 €.
The hair straightener X-Wide Digital Titanio 4D offers a long-lasting fold, controls frizz, and hydrates the hair thanks to triple Ozone and ion emission. Ideal for those with lots of hair, long, and thick hair.
In stock
Manual:
The X-Wide Digital Titanio 4D Straightener is an advanced solution for hair styling, designed to deliver stunning results. Its plates coated in polished titanium, a lightweight and durable material, can maintain a constant temperature, ensuring a quick and even heat transfer while protecting the hair fiber.
The triple emission of Ozone and ions not only ensures a deep cleaning of the scalp and deep hydration but also controls frizz, ensuring smooth and well-maintained hair.
The extra-wide and heating plates allow the straightener to adapt perfectly to the natural curves of the hair, reducing pressure and stress during styling and avoiding damage or breakage of the hair. This feature is particularly advantageous for those with long and thick hair, allowing the styling to be completed in a single pass. The adjustable temperature, ranging from 150°C to 230°C, allows selecting the optimal heat level for every hair type.
The X-Wide Digital Titanio 4D straightener is equipped with a 360° swivel cable, making the styling phase even more comfortable and practical.
Discover the power and effectiveness of the X-Wide Digital Titanio 4D Straightener to achieve a flawless and long-lasting fold. For professional results even at home.
| Temperature regulation | Yes |
|---|---|
| Temperature | From 150° to 230°C |
| Tecnology | 4D Ultra Ozone Ion ,Nano Silver |
| Desired effect | Anti aging ,Hydration ,Protection ,Shine ,Straight hair |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Die size | 100 x 40 mm |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Tilting switchboard | Yes |
| Die coating | Titanium |
| Voltage range | 110-240V~ |
| Weight without cable | 244 g |



