HAIR DRYER CLASSIC
59,90 € Original price was: 59,90 €.35,00 €Current price is: 35,00 €.
A light and potent professional hairdryer, with a long-lasting 2200 W AC motor and ceramic coated internal components that protect your hair from heat damage and emit frizz-fighting negative irons, for healthy, shiny hair.
Manual:
Classic is a light and silent hair dryer, available in 7 colors: white, black and green. Its particular shape and design make it an extremely silent hair dryer without compromising its performance. It is indeed a powerful hair dryer with 2200 W and is equipped with an AC motor, which makes it the latest generation device, reliable and able to last more than 2000 hours of work.
It is equipped with a diffuser, perfect for creating waves and curls in a completely natural way, and two professional 4- and 8-mm nozzles, the first for a particularly precise airflow, the second for ultra-fast drying with a more diffused heat.
Classic features 2 speeds and 3 temperatures that you can combine to find the right degree of heat for you and the cool shot button, which is the cold air shot needed to fix the styling for a long time. The shape and size of this hair dryer allow great handling and do not strain your arms when using it.
| Weight | 0,225 kg |
|---|---|
| Color | Black ,Blue ,Fuchsia ,Green ,Orange ,Teal ,White |
| Made in Italy | Yes |
| Professional | Yes |
| Desired effect | Anti frizz ,Shine |
| Power | 2200 W |
| Motor | AC ,Italian |
| Internal lining | Ceramic |
| Temperatures | 3 |
| Speed | 2 |
| Cold air blow | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Cable with hook | No |
| Weight without cable | 498 g |
| Air flow | 87 m3/H |
| Voltage range | 220-240V~ |





