CLIPPER GC910 ALLOY
83,00 €
Professional cord-cordless hair clipper with high-performance motor and fast charging battery. Ultra-sharp adjustable stainless-steel blade, designed for high-precision and high-speed cutting at different cutting lengths, without any tugs and pulls.
In stock
Manual:
GC910 is the cord-cordless hair clipper equipped with a 2-hour fast charge lithium-ion battery that allows you to work without cable for 60 minutes. The first time you use it, it needs to be charged for 12 hours.
Fitted with an ultra-sharp stainless-steel blade, it ensures a precise cut. Fitted with an ultra-sharp stainless-steel blade, it ensures a precise cut. The 4 guide combs supplied allow the cutting length to be diversified from 3 to 12 mm. You can also use it without a comb, using the side lever to adjust the height of the blade, which offers a cutting length between 0.9 and 2 mm.
Daily cleaning, which is essential to maintain the product’s high efficiency, is made easy by the tools provided in the maintenance kit.
| Weight | 0,654 kg |
|---|---|
| Professional | Yes |
| Cordless | Yes |
| Adjustment lever | Yes |
| Cutting blade adjustment lever | 0.9 – 2 mm |
| Blade material | Stainless steel |
| Blade width | 4 cm |
| Guide combs | 4 |
| Cut adjustment with combs | 3-6-9-12 mm |
| Cut adjustment without combs | 0.9 mm |
| Time first recharge | 12 hours |
| Time of successive charges | 2 hours |
| Battery autonomy | 60 minutes |
| Battery | Lithium |
| Cable length | 1,90 m |
| Weight without cable | 276 g |
| Usage kit | Adapter ,Blade protection ,Cleaning brush ,Comb ,Lubricating oil |
| Voltage range | 100-240V~ |



