HAIR STRAIGHTENER G-STYLE OXY-ACTIVE WIDE & LONG
79,00 €
Ideal hair straightener for achieving perfectly straight or curly hair. The combined action of active oxygen and ions ensures longer-lasting color, gives greater shine to the hair, and eliminates frizz. Fixed temperature at 230°C.
In stock
Manual:
G-Style Oxy Active Wide & Long revolutionizes your style. Equipped with Oxy Active technology that harnesses the incredible antibacterial, antifungal, and rejuvenating properties of
The wide, large, and heating plates allow the straightener to better adapt to voluminous strands and ensure even heat distribution, avoiding stress on the hair, especially when using thermal tools frequently. The adaptability of the plates helps reduce the risk of scalp irritation, especially when working near the hair roots.
The plates, coated in Silk Chrome, offer excellent performance during styling with smooth and gentle gliding. The rounded design makes this plate ideal for easily creating both straight and wavy styles.
Enjoy freedom of movement during styling thanks to the non-slip grip and the 3-meter long 360° swivel cord. Discover the power of Oxy Active technology with G-Style Oxy Active Wide & Long, the perfect choice for advanced styling and complete hair care.
| Temperature | Fixed of 230°C |
|---|---|
| Tecnology | Oxy-Active ,Nano Silver ,Silk Chrome Titanium |
| Desired effect | Anti frizz ,Curly hair ,Protection ,Reconstruction ,Shine ,Straight hair |
| Rounded design | Yes |
| Die size | 33 x 110 mm |
| Die coating | Silk-Chrome |
| Tilting switchboard | Yes |
| Cable with hook | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Weight without cable | 260 g |
| Voltage range | 110-240V~ |




