HAIR STRAIGHTENER ULTRA WIDE
89,00 €
Extra-wide hair straightener, perfect for chemical treatments and those with long, thick and difficult hair. Its wide, tourmaline-covered heating plates, and fitted with IHT, heat up instantly and uniformly, reducing styling time and leaving the hair glossy, healthy and frizz-free.
In stock
Manual:
Ultra Wide is the hair straightener provided with IHT Technology, to ensure an instant heating of the wide plates, ideal for long voluminous hair and for quick styling.
The long floating plates make possible to style more than one lock in just one stroke without unnecessary thermal stress. The Silk Chrome-coated plates, together with the adjustable temperature from 150°C to 230°C make this hair straightener versatile on any kind of hair, leaving it more protected, healthier and glossier.
Moreover, it has a lock system, which prevents from accidentally changing the temperature while using it. The Safety Block Mechanism after 60’ from power on makes it an even safer appliance.
| Weight | 0,923 kg |
|---|---|
| Professional | Yes |
| Desired effect | Shine ,Straight hair |
| Tecnology | IHT ,Nano Silver |
| Temperature regulation | Yes |
| Temperature | 150°-170°-190°-210°-230°C |
| Temperature locking system | Yes |
| Display | LCD |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Die coating | Silk-Chrome |
| Die size | 40 x 100 mm |
| Tilting switchboard | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,50 m |
| Weight without cable | 244 g |
| Voltage range | 220-240V~ |





