HAIR DRYER ULTRA COMPACT ION
41,00 €
Professional hairdryer equipped with a 2200 watt AC motor that promises maximum performance. Lightweight and compact design, ideal for daily salon work.
In stock
Manual:
The Ultra Compact Ion is a professional hair dryer equipped with a very reliable and long-lasting AC motor. Its compact design makes it lightweight and manageable, ideal for everyday salon work.
Other features that distinguish it are the Ion Plus technology and the Tourmaline coated inner components and front grille. The emission of up to 80% more ions than other standard
The 6 possible combinations of speed and air flow allow you to select the configuration that best serves the type of hair and hairstyle with which you are working. In endowment two mouths and a diffuser. The 3 meter cable with hook allows maximum freedom of movement, while the voltage range of the hair dryer is 220-240 V ~.
| Professional | Yes |
|---|---|
| Desired effect | Anti frizz ,Protection ,Shine |
| Tecnology | Ion Plus |
| Power | 2200 W |
| Motor | AC |
| Design | Compact |
| Internal lining | Tourmaline |
| Temperatures | 3 |
| Speed | 2 |
| Cold air blow | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Cable with hook | Yes |
| Weight without cable | 493 g |
| Air flow | 90 m3/H |
| Voltage range | 220-240V~ |





