HAIR CLIPPER PRO POWER 10
139,00 €
This professional clipper harnesses the power of long-lasting, maximum sharpness “DLC” diamond coated stainless steel blades and a high-performance ultra- powerful 9,000 RPM motor, to offer a unique user experience with effortless precision and efficiency. Battery life 90 min.
Out of stock
Manual:
Pro Power 10 is the hair clipper equipped with an ultra-powerful high performing professional motor that reaches 9000 rpm. It is also equipped with a fast-charging lithium-ion battery: just 1.5 hours is enough to get 90 minutes of autonomy.
Its ultra-sharp stainless-steel blade ensures a delicate and precise cut. By using the side lever, you can get 5 different adjustments of the height of the blade from 0.3 mm to 3.3 mm and with the 4 guide combs included you can adjust the length of the cut from 3 to 12 mm.
The cord-cordless function allows you to work both corded and cordless. Daily cleaning of the product is made easy with the included maintenance kit.
| Weight | 0,791 kg |
|---|---|
| Professional | Yes |
| Cordless | Yes |
| Adjustment lever | Yes |
| Cutting blade adjustment lever | 0,3 mm, 1,05 mm, 1,8 mm, 2,55 mm, 3,3 mm |
| Blade material | Ultra-sharp stainless steel |
| Blade width | 4 cm |
| Guide combs | 4 |
| Cut adjustment with combs | 3-6-9-12 mm |
| Cut adjustment without combs | 0,3 mm |
| Time first recharge | 12 hours |
| Time of successive charges | 1 hour and 30 minutes |
| Battery autonomy | 90 minutes |
| Battery | Lithium ion |
| Cable length | 2,50 m |
| Weight without cable | 344 g |
| Usage kit | Adapter ,Charging base ,Cleaning brush ,Lubricating oil |
| Voltage range | 100-240V~ |




