CURLING IRON ON OFF DUAL PLATES 19
36,50 € Original price was: 36,50 €.31,00 €Current price is: 31,00 €.
Curling iron ideal for creating tight and tapered curls, equipped with a dual coating in Titanium and Ceramic infused with essential oils, for gentle treatments on all hair types, anti-frizz, and shinier hair. Ideal temperature always set at 230°C.
In stock
Manual:
The 19mm diameter On-Off Dual Plates curling iron is the ideal tool for creating tight and tapered curls in the fastest and easiest way possible.
The curling iron features a dual coating: the polished titanium clip and the ceramic tube infused with essential oils.
Titanium, an excellent heat conductor, maintains a constant temperature for impeccable styling results. Ceramic infused with essential oils provides an extraordinary gliding experience, with superior thermal efficiency and maximum hair protection, deeply nourishing the hair and preserving its natural moisture.
The 360° swivel cable offers maximum freedom of movement during use, while the anti-scald tip allows you to handle the iron with complete safety.
Choose our On-Off Dual Plates curling iron for a perfectly curly look, with the guarantee of amazing results and maximum protection for your hair.
| Tube coating | Ceramic ,Titanium |
|---|---|
| Tecnology | Nano Silver |
| Tube diameter | 19 mm |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,00 m |
| Anti-scald tip | Yes |
| Weight without cable | 149 g |
| Voltage range | 110-240V~ |
| Temperature | Fixed of 230°C |
| Desired effect | Curly hair ,Protection |





