CURLING IRON ON OFF DUAL PLATES 25
37,50 € Original price was: 37,50 €.31,80 €Current price is: 31,80 €.
Curling iron ideal for soft curls with a double coating in Titanium and Ceramic infused with essential oils for gentle treatments on all hair types, anti-frizz, and shinier hair. Ideal temperature always set at 230°C.
In stock
Manual:
With the 25mm diameter On-Off Dual Plates curling iron, achieve stunning styles and hairstyles for every occasion. The 25mm diameter allows the creation of soft, natural-looking curls easily and quickly, transformable into more natural waves with a gentle combing.
The curling iron features a double coating with a polished titanium clip and a ceramic tube enriched with essential oils.
Titanium is an excellent heat conductor and allows maintaining a constant temperature for impeccable styling results. Ceramic infused with essential oils provides smooth gliding, with superior thermal efficiency and maximum hair protection, deeply nourishing the hair and preserving its natural moisture.
The 360° swivel cable ensures complete freedom of movement during use, while the anti-scald tip ensures safe handling of the iron.
Choose our On-Off Dual Plates curling iron to create soft curls with ease and style.
| Tecnology | Nano Silver |
|---|---|
| Tube coating | Ceramic ,Titanium |
| Tube diameter | 25 mm |
| Temperature | Fixed of 230°C |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,00 m |
| Anti-scald tip | Yes |
| Weight without cable | 175 g |
| Voltage range | 110-240V~ |
| Desired effect | Protection ,Ringlets |





