GBS LINE SET: ABSOLUTE LINER & ABSOLUTE SKILL
105,00 €
GBS line set comprising a beard trimmer and a cord-cordless hair clipper. The hair clipper has 8 cutting adjustments, ranging from 1 to 25 mm, while the beard trimmer has 3 cutting adjustments, from 2 to 3.5 mm.
Out of stock
Manual:
The GBS line set, complete with a hair clipper and beard trimmer, is ideal for taking care of your beauty.
The Absolute Liner beard trimmer allows for perfecting cuts, outlines, fades, and shaves with extreme precision. It comes with 3 guide combs that allow 3 cutting adjustments according to your needs: 2, 3, and 3.5 mm. When used without a comb, the cutting height is 0.3 mm. Its ultra-sharp semi-flat stainless steel cutting blade, T-Blade Big, ensures maximum precision, especially during the finishing phase.
The Absolute Skill hair clipper, cord-cordless, allows you to work both with and without a cord, providing a cordless autonomy of 120 minutes. Its stainless steel “F-Wedge” blade offers impeccable cuts and fades.
It has various cutting adjustments, from 1.5 to 25 mm, thanks to the 8 included guide combs. The tool can also be used without a comb, using the
The set includes an essential maintenance kit for proper cleaning and regular maintenance, thus keeping the efficiency of the products high over time.
| Cordless | Yes |
|---|---|
| Cut adjustment with combs | 2, 3 e 3,5 mm, 1,5-3-4,5-6-10-13-19-25 mm |
| Guide combs | 3 ,8 |
| Weight without cable | 150 g, 273 g |
| Blade width | 4 cm hair clipper / 3,5 cm beard trimmer |
| Adjustment lever | Yes |
| Time first recharge | 12 hours |
| Time of successive charges | 130 minutes |
| Blade material | Stainless steel |
| Cable length | 2,50 m |
| Voltage range | 100-240V~ |




