HAIR STRAGHTENER X-WIDE ON-OFF DUAL PLATES
44,90 € Original price was: 44,90 €.38,10 €Current price is: 38,10 €.
X-Wide On-Off Dual Plates is equipped with dual polished titanium and ceramic plates infused with essential oils, ideal for ensuring maximum gentleness to your hair. Its wide and heating plates make it perfect for thick and voluminous hairstyles, allowing for impeccable styling in a single pass.
Out of stock
Manual:
X-Wide On-Off Dual Plates is the styler that enhances your look with its two types of plates, one in polished titanium and the other in ceramic with an infusion of essential oils.
The titanium plate optimizes heat conduction, ensuring a constant temperature for impeccable styling results. The ceramic plate provides a smooth glide, ensuring superior thermal efficiency and maximum hair protection.
The extra-wide and heating plates of X-Wide On-Off Dual Plates adapt to the natural curves of the hair, facilitating the use of the tool on curved or irregular strands and ensuring a more even heat distribution. The oscillation or tilting of the plates during styling reduces pressure and stress on the hair, preventing damage or breakage.
Once turned on, the styler reaches a fixed temperature of 230°C, ready for impeccable results.
With the 360° swivel cable, you can use it comfortably and achieve perfect looks on every occasion.
| Die coating | Ceramic ,Titanium |
|---|---|
| Desired effect | Straight hair |
| Tecnology | Nano Silver |
| Die size | 40 x 100 mm |
| Tilting switchboard | Yes |
| Temperature | Fixed of 230°C |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,50 m |
| Weight without cable | 244 g |
| Voltage range | 110-240V~ |
Related products





