HAIR STRAIGHTNER G-STYLE ON-OFF WIDE & LONG
69,00 €
A hair straightener with a rounded design for achieving smooth hair and curls. The plates are antibacterial and pivoting to avoid unnecessary thermal stress. The Silk-Chrome technology allows for easy and gentle gliding. Fixed temperature at 230°C.
In stock
Manual:
G-Style On-Off Wide & Long features wide, long, and pivoting plates that allow you to achieve your desired style in a few simple passes. Thanks to the shape and oscillation of these plates, heat is evenly distributed, reducing stress on the hair and preventing damage and breakage.
The Silk Chrome-coated plates ensure a smooth and easy glide on the hair, providing optimal performance, especially on chemically treated hair.
The rounded design of the outer plates allows for the creation of both straight and wavy styles with ease. The non-slip grip and the 3-meter 360° swivel cord offer greater freedom of movement during use, ensuring a comfortable and seamless styling experience.
Choose G-Style On-Off Wide & Long, the perfect choice for effortless and impeccable styling.
| Temperature | Fixed of 230°C |
|---|---|
| Tecnology | Nano Silver ,Silk Chrome Titanium |
| Desired effect | Curly hair ,Protection ,Straight hair |
| Rounded design | Yes |
| Tilting switchboard | Yes |
| Die coating | Silk-Chrome |
| Die size | 33 x 110 mm |
| Cable with hook | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Weight without cable | 260 g |
| Voltage range | 110-240V~ |




