HAIR STRAIGHTENER KERATION STARLIGHT DIGITAL
79,90 €
A glamorous hair straightener specialized in anti-frizz and the protection of your hair’s natural Keratin. For fabulous, healthy hair.
In stock
Manual:
KERATION STARLIGHT DIGITAL is the hair straightener designed with innovative MICRO GLITT technology, which protects your hair’s natural keratin. The use of chemical products or mechanical processes causes the hair to become more sensitive, damaged and devoid of shine. The MICRO GLITT TECHNOLOGY coating the hair straightener’s heating plates protects the hair’s natural keratin. The hair straightener also 3D Therapy Ultra Ion Technology, which stimulates the molecular reconstruction of your hair eliminating frizziness. Its anti-slip grip and swivel cord make it a really comfortable and effective tool. The satin-finish pastel colour enhances the elegant design. The soft and rounded lines of this hair straightener allows achieving wavy hairdoes. The digital display allows you to always keep the temperature under control, while the 2.5 meter cable with hook allows maximum ease of use. The voltage range is 220 – 240 V ~.
| Desired effect | Anti frizz ,Protection ,Straight hair |
|---|---|
| Tecnology | IHT ,Nano Silver ,Ultra Ion 3D Therapy |
| Temperature regulation | Yes |
| Temperature | From 130° to 230°C |
| Temperature locking system | No |
| Display | LCD |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Die coating | Micro Glitt |
| Die size | 28 x 90 mm |
| Tilting switchboard | Yes |
| Rounded design | Yes |
| Non-slip handle | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,50 m |
| Cable with hook | Yes |
| Weight without cable | 248 g |
| Voltage range | 220-240V~ |


