Home » Shop » Haircare » Hairdryers » HAIR DRYER PLUMA 5500 OXY ACTIVE
HAIR DRYER PLUMA 5500 OXY ACTIVE
69,00 €
The Pluma 5500 Oxy Active is the Made in Italy professional hairdryer ideal for those looking for tradition, power and technology. Featuring tourmaline coatings, this dryer reduces frizz and adds shine to hair. Available in elegant black and white colors.
SKU: SH0901, SH0902 Category: Hairdryers
Manual:
Description
Pluma 5500 Oxy Active is the ideal hairdryer for those who want healthy and shiny hair.
It is equipped with 2 important System C and Oxy-Active technologies:
- System C: GAMA patent which guarantees constant performance and absolute safety for professionals, preventing overheating and extending the life cycle of the hairdryer.
- Oxy-Active Technology: the hairdryer emits a high number of ions and active oxygen, creating a Color Lock effect, which prolongs the life of colours, enhancing shine and keeping hair smooth and silky.
Pluma 5500 Oxy Active is a must-have for those looking for a reliable and high-performance hairdryer:
- Power: 2400 W, for quick drying and impeccable results.
- Motor: Italian AC, robust and reliable.
- Internal lining: Tourmaline, for uniform heat distribution and to reduce frizz.
- Cable length: 3 meters, for greater freedom of movement.
- Heat and Speed Combinations: 6 options (3 temperatures, 2 speeds) to suit any hair type.
- Cold Air Shot: to fix the hairstyle with a perfect finish.
- Removable Filter: easy to clean, guarantees maximum hygiene and performance over time.
Additional information
| Weight | 1,35 kg |
|---|---|
| Color | Black ,White |
| Made in Italy | Yes |
| Professional | Yes |
| Desired effect | Anti frizz ,Shine |
| Tecnology | Oxy-Active ,Ion Plus ,System C |
| Power | 2400 W |
| Motor | AC |
| Internal lining | Tourmaline |
| Temperatures | 3 |
| Speed | 2 |
| Cold air blow | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Cable length | 3.00 m |
| Cable with hook | No |
| Weight without cable | 547 g |
| Air flow | 90 m3/H |
| Voltage range | 220-240V~ |





