EPILATOR EGGO
39,90 € Original price was: 39,90 €.27,90 €Current price is: 27,90 €.
Ultra-light professional epilator designed for intimate areas. USB charging, cordless use, ceramic blade, and LED light for smooth, precise shaving.
In stock
Manual:
Gama Italy Professional presents Eggo, the perfect epilator for intimate care. Featuring a 35 mm ceramic blade and a 5600 RPM motor, it ensures a smooth, close shave down to 0.6 mm with no irritation.
Weighing just 100 g, it offers total freedom with its cord/cordless design and fast USB charging in 90 minutes, providing 60 minutes of autonomy.
The LED display shows battery level, and the LED light ensures precision.
Comes with 4 guide combs, stand, oil, brush, and blade guard.
Ready for any challenge, keeping everything under control.
| Weight | 0,100 kg |
|---|---|
| Blade material | Ceramic |
| Motor Speed | 5600 rpm |
| Cordless | Yes |
| Battery | Lithium ion |
| Display | LED |
| Cable length | 1,00 m |
| Guide combs | 4 |
| Cut adjustment with combs | 1,5 mm – 4,5 mm |
| Battery autonomy | 60 minutes |




