GC TITANIUM HAIR CLIPPER
115,00 € Original price was: 115,00 €.92,00 €Current price is: 92,00 €.
Professional Cord-Cordless Hair Clipper with an iconic and elegant style reflecting Italian design. Ultra-sharp stainless steel blade coated with “DLC” diamonds for maximum sharpness durability and reduced friction between the blades. Fast-charging lithium battery. 180 minutes of runtime.
In stock
Manual:
GC Titanium is the cord-cordless hair clipper equipped with a fast-charging lithium battery that fully charges in 90 minutes, allowing cordless operation for up to 180 minutes. For first use, it must be charged for 12 hours.
Its ultra-sharp stainless steel blade ensures precise and gentle cutting. The blade is coated with “DLC” diamonds for maximum durability and sharpness retention.
The 4 guide combs included allow for adjustable cutting lengths from 3 to 13 mm, with 4 different settings: 3, 6, 10, and 13 mm. GC TITANIUM also enables precise trimming when used without a guide comb, thanks to the side lever adjustable from 0.8 to 2.0 mm.
Daily cleaning of the device is essential to maintain high performance, which is made easy with the tools included in the kit.
| Cordless | Yes |
|---|---|
| Cutting blade adjustment lever | 0,3 mm, 1,2 mm, 1,5 mm, 2,0 mm |
| Blade material | Ultra-sharp stainless steel |
| Blade width | 4 cm |
| Guide combs | 4 |
| Cut adjustment with combs | from 3 to 13 mm |
| Time first recharge | 12 hours |
| Time of successive charges | 3 hours |
| Battery autonomy | 180 minutes |
| Battery | Lithium ion |
| Cable length | 2,50 m |
| Usage kit | Adapter ,Blade protection ,Cleaning brush ,Lubricating oil |
| Voltage range | 100-240V~ |



