GBS ABSOLUTE SHAVER
59,00 €
Gama Barber Series professional, ultra-light, cord-cordless shaver. With double oscilating stainless-steel blades at different heights that perfectly adapt to the shape of your face and neck. Fast charging lithium battery.
Out of stock
Manual:
Accelerate your shaving to maximum speed thanks to ABSOLUTE SHAVER, whose double blade at different heights is also oscillating to perfectly adapt to the shape of your face and neck.
Professional cord-cordless shaver with a lithium-ion battery that allows you to work without the cable for 90 minutes. It is fully charged in 2 hours (first charge: 8 hours) and is equipped with two stainless-steel blades oscillating at different heights to perfectly adapt to the shape of the face and neck. It is equipped with a retractable trimmer for finishing mustaches and sideburns.
To guarantee the efficiency of the product over time, it has a maintenance kit that allows periodic cleaning. Thanks to its lightness, it facilitates the work of the professional. ABSOLUTE SHAVER is an essential tool in barbershops.
| Weight | 0,75 kg |
|---|---|
| Professional | Yes |
| Cordless | Yes |
| Blade material | Stainless steel |
| Removable blade | Yes |
| Oscillating heads | Yes |
| Retractble finisher | Yes |
| Time first recharge | 8 hours |
| Time of successive charges | 2 hours |
| Battery autonomy | 90 minutes |
| Battery | Lithium |
| Cable length | 1,20 m |
| Weight without cable | 139 g |
| Usage kit | Cleaning brush |
| Voltage range | 110-220V~ |




