BEARD TRIMMER GT527 SPORT
34,90 €
Versatile USB charged beard trimmer with 5 cutting adjustments, stainless steel blades and removable head for easy cleaning. Can be charged via any USB port, even on a PC, Notebook or tablet.
In stock
Manual:
The GT527 Sport beard trimmer has 5 cutting adjustments, from 3 to 7 mm with the supplied guide comb. When used without a comb, the cutting height is 0.4 mm.
The device must be charged via the USB port of the PC/Notebook/Tablet or using a standard 5V 1000 Ma USB adapter (not included in the package).
The autonomy of use when fully charged is 45 minutes. If the device remains uncharged during use, as it is cordless, it must be charged before it can be used again.
The blade head is removable and this facilitates daily cleaning with the help of the user kit inside the package.
| Weight | 0,29 kg |
|---|---|
| Cordless | Yes |
| Blade material | Stainless steel |
| Removable blade | Yes |
| Blade width | 3 cm |
| Guide combs | 1 sliding |
| Cut adjustment with combs | 3-4-5-6-7 mm |
| Cut adjustment without combs | 0,4 mm |
| Time first recharge | 16 hours |
| Time of successive charges | 8 hours |
| Battery autonomy | 45 minutes |
| Battery | Ni-MH |
| Cable length | 1,20 m |
| Weight without cable | 116 g |
| Usage kit | Cleaning brush ,Lubricating oil ,USB cable to charge the battery |
| Voltage range | 220-240V~ |




