Home » Shop » Haircare » Hairdryers » HAIRDRYER GBS ABSOLUTE BLOW
HAIRDRYER GBS ABSOLUTE BLOW
69,90 €
Gama Barber Series Professional hair dryer, chosen by the most famous barbers thanks to its cool and compact design, long-lasting 2000W AC motor and ceramic interior coating, which preserves the natural moisture of the hair.
In stock
SKU: SHB7025 Category: Hairdryers
Manual:
Description
Absolute Blow is a professional hairdryer designed for barber shops only. Its ultra-compact dimensions, only 16 cm, make the work of barbers easier, while its 2000W of power, 6 combinations, 2 speed settings, 3 temperatures, allow to choose the ideal airflow and temperature during styling.
This hairdryer is equipped with ceramic coatings that preserve the natural hydration of hair, beard and moustaches.
Additional information
| Weight | 1,08 kg |
|---|---|
| Professional | Yes |
| Desired effect | Hydration |
| Power | 2000 W |
| Motor | AC |
| Design | Ultra-compact |
| Internal lining | Ceramic |
| Temperatures | 3 |
| Speed | 2 |
| Cold air blow | Yes |
| Removable filter | No |
| Cable length | 3.00 m |
| Cable with hook | Yes |
| Weight without cable | 525 g |
| Air flow | 94 m3/H |
| Voltage range | 220-240V~ |
Related products
-10%

Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



