HAIR STRAIGHTENER SENSI 5D
89,90 € Original price was: 89,90 €.80,90 €Current price is: 80,90 €.
Versatile and chic flatiron, ideal for straightening or curling your hair. With high heating capacity and a focus on your hair’s health. Comes in a glamorous silver color.
Manual:
Sensi 5D is the hair straightener, available in 4 different colors, which exploits the revolutionary technology 5D Ultra Ozone Ion Protect. Thanks to its emission of ozone and ion, gives several benefits to hair, making it healthier, glossier and never frizz again. The ozone works as a powerful antibacterial, eliminating excess oil an impurities on hair scalp, helping hair grow stronger and rejuvenated.
On the other side, ions help eliminating frizz and making hair healthier, soft and glossy. Moreover, the straightener is provided with tourmaline coated plates, which guarantee extreme protection during styling.
Thanks to IHT technology, CP1 Nova 5D reaches immediately the target temperature, adjustable from 160 °C – 230 °C. The rounded design makes it ideal to create both smooth looks and soft waves.
| Weight | 1,258 kg |
|---|---|
| Color | Black ,Gold ,Rose ,Silver |
| Desired effect | Anti aging ,Anti frizz ,Ringlets ,Shine ,Straight hair |
| Tecnology | 5D Ultra Ozone Ion Protect ,IHT ,Nano Silver |
| Temperature regulation | Yes |
| Temperature | From 160°C to 230°C |
| Temperature locking system | Yes |
| Display | LCD |
| Auto Power-off | After 60 minutes |
| Die coating | Tourmaline |
| Die size | 30 x 110 mm |
| Tilting switchboard | Yes |
| Rounded design | Yes |
| Anti-scald tip | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| Cable length | 2,50 m |
| Cable with hook | Yes |
| Weight without cable | 252 g |
| Accessories included | Heat resistant case |
| Voltage range | 110-240V~ |



